Történelmi emlékhely és kirándulóhely a Börzsönyben

Mit üzennek Drégely vár romjai?

Drégely sziklavára a hősi helytállásról és hazaszeretetről üzen a mának, a kései unokáknak. Természeti szépsége és történelmi nevezetessége miatt közkedvelt kirándulóhely. A vár a nemzeti örökség része, 2012-től történelmi és nemzeti emlékhely.

Drégely várra a 16. századi török háborúk és a katonai önfeláldozás egyik szimbolikus helyszíne, emlékhelye. A nemzeti emlékezetben Drégely az egykori várparancsnok, Szondi György kapcsán kapott helyet.  Ali budai pasa 1552-ben 12 ezer fős sereggel ostromolta Drégelyt. Szondi György másfél száz katonájával négy napon keresztül tartotta a várát, de az utolsó rohamban valamennyi védő elesett. Szondi alakját a 19. századi irodalmi művei tették a nemzeti emlékezet részévé.

A vár története ennél jóval régebbi

Drégely a község már az Árpád-korban létezett, Dragul néven tett róla említést először oklevél 1274-ben. Palánk az 1575-ben a falu temploma köré, fából épített erősségről kapta a nevét. A várat, amely egy 444 méter magas andezitkúpon épült, valószínűsíthetően a 13-14. század fordulóján emelhették.

A település és a vár a középkor során többször is gazdát cserélt, a 16. században elejéig Drégely a magyar érsekek nyaraló kastélyaként szolgált, komoly katonai jelentőséget a török betörések idején kapott.

Amikor 1544-ben Visegrád, Vác és Esztergom mellett már Nógrád vára is török kézre került, Drégely lett az egyetlen erődítmény, amely a gazdag felvidéki bányavárosokat megvédhette a török támadásoktól. Szondi György vára azonban vékony falaival, magas tornyaival, törékeny „vadászkastély” jellegével akkori állapotában alkalmatlan volt e szerepre. Maga Szondi is tudta ezt, ezért kérelmezte a vár megerősítését és megfelelő felszerelését. Az uralkodói szándék I. Ferdinánd részéről ugyan megvolt, az országgyűlés 1546-ban el is rendelte az erőd fejlesztését, de a munkálatok végül elmaradtak.

Hádim („a herélt”) Ali budai pasa és 10–12 ezer fős serege 1552. július 6-án érte el a vár alatt elterülő, ma Töröktábornak nevezett fennsíkot. Egy meglehetősen elhanyagolt, rosszul felszerelt várat talált, mindössze 146 katonával. A hatalmas török túlerő már eleve eldöntötte a küzdelem végkimenetelét. Innen nem lehetett csatát nyerni, jól látta ezt Szondi kapitány is. Az ostrom három napig tartott. A védők hősiesen tartották magukat, többször is visszaverték a támadásokat, de végül az oszmán tüzérség ágyúi módszeresen szétlőtték a vár falait.

A hős stori

A budai pasa Márton nagyoroszi papot küldte követségbe a vár kapitányához, hogy a megadás feltételeiről tárgyaljon. Szondi elutasította a török hadvezér ajánlatát.  Válaszul az ellenség táborába küldte Libárdy, valamint Sebestyén nevű apródját (Szondi két apródja) és velük együtt két előkelő török foglyot azzal az üzenettel, hogy a két fogoly életéért cserébe a pasa nevelje fel az apródokat, illetve Szondit temettesse el tisztességesen a csata után. Ezt követően július 9-én a vár védői kitörtek, élükön Szondival, s mindannyian hősi halált haltak a közelharcban.

Az ütközet után Ali állta a szavát, és tiszteletteljes temetést rendezett ellenfele számára, aki bátorságával az oszmánok megbecsülését is kiérdemelte. A török elhagyta a romhalmazzá lőtt Drégely várát, s helyette 1575-ben az Ipolyhoz közel, a völgyben fekvő községben 2000 lovas befogadására alkalmas palánkvárat építtetett. Drégelypalánk innen kapta a nevét.

Ali pasa a hagyomány szerint ugyanakkor méltó módon temette el Szondit.

Szondi kultusz

Szondi György sírja ugyan a mai napig nem került elő, ám alakját már a kortársak elé is a hősiesség és az önfeláldozás példájaként állította a híres 16. századi énekmondó-történetíró, Tinódi Lantos Sebestyén, aki a Budai Ali basa históriája címet viselő siralmas énekben nem csupán a vár ostromának és bevételének körülményeiről és eseményeiről tudósít, de a katonai tiszteletadást, s tulajdonképpeni temetési szertartást is részletesen leírja.

Jó Drégelnek vára lőn basa kezébe,
Szondinak az testét vivék eleibe,
Fejét keresteté, az testhözviteté, 
Mint oly vitéz embört nagy szépen temetteté.”

Tinódi Lantos Sebestyén: Budai Ali basa históriája. Budapest, 1899.

A hősi tetteket  Arany János és Kölcsey Ferenc is felelevenítette költeményeikben.

Légy a legenda része Te is

A legendát a Szondi Kiállítótér és Turisztikai Központ ápolja és élteti állandó és időszakos programokkal

Forrás: Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek Magyarországon (Budapest, 2014) c. kiadvány, http://www.dregelyvaralapitvany.hu, wikipedia.com, http://www.dregelyvara.hu, https://dregelypalank.hu, https://www.termeszetjaro.hu/hu/point/var/dregelyvar/21959021/